Poznań, Pobiedziska i Oborniki.


Dziś ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski opowiadał o Kresach Wschodnich ich historii i trudnych relacjach polsko-ukraińskich w trzech miejscach:
Żywa lekcja historii w „Paderku” – wielkie brawa dla ponad 70-ciu uczniów tej szkoły, przede wszystkim za naprawdę żywiołową i niezwykle cenną serię pytań do prelegenta. Mimo 90 minutowej (ponad) lekcji historii młodzież bardzo uważnie słuchała -mocno zainteresowana tematem, który przecież niezbyt często gości w mediach, a i w programach szkolnych jest skrzętnie omijany.

Pobiedziska – gdzie również w szkole, w pięknej sali im. Jana Pawła II (Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Odnowiciela i Gimnazjum w Pobiedziskach) odbyła się następna w tym dniu lekcja historii.
Sala była pełna, cisza i uwaga skoncentrowane były na przysłuchiwaniu się opowieści o historii min Ormian na Kresach Wschodnich i o patronie Fundacji Brata Alberta – pomagającej osobom niepełnosprawnym intelektualnie.

Trzecie spotkanie w Bibliotece w Obornikach ściągnęło całą reprezentację miasta w postaci nie tylko mieszkańców, nauczycieli i dziennikarzy, ale też radnych i z-cy burmistrza Piotra Woszczyka – (z którym odbyłem miłą rozmowę na tematy historyczne po spotkaniu).

Na każdym ze spotkań sale były wypełnione „po brzegi”.
Współorganizatorem spotkań posiadającym członków w obu miejscowościach odwiedzonych przez ks Iskaowicza-Zlaeskiego było Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe.

Garść fotografii ze wszystkich trzech spotkań poniżej.
Fotografie nadesłane z Obornik:

Autor: Błażej Cisowski


„Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.”

Słowa Świętego Brata Alberta były przesłaniem spotkania zorganizowanego 16 marca 2017 w Zespole Szkół w Pobiedziskach. Gościem specjalnym był Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który podczas spotkania z gimnazjalistami starał się odpowiedzieć na zadane na początku pytanie ” Jak być dobrym człowiekiem?”. Na podstawie historycznie splecionych losów narodów Polski i Ukrainy, ich czasami trudnej przeszłości i budzących wiele kontrowersji współistnienia na Kresach Wschodnich Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przekazał informacje, które przez wiele lat zdołał zebrać na ten temat. A, że zaciekawił wypełnioną uczniami salę świadczyła pełna skupienia uwaga podczas wykładu i cisza. Takie spotkania, taki sposób przekazywania wiedzy i dzielenia się swoimi doświadczeniami dają bardzo dobre rezultaty. Ksiądz Isakowicz Zaleski swoim wykładem wzbudził z całą pewnością wśród uczniów ciekawość poznawania nowego i historycznych poszukiwań .
Spotkanie z młodzieżą zorganizowali: Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe i Małgorzata Halber.

Marcin Wojcieszak
Link do materiału: Być dobrym jak chleb

2 myśli do „Poznań, Pobiedziska i Oborniki.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *